Każdy bank, zanim pożyczy pieniądze, bardzo dokładnie zlustruje swojego przyszłego klienta pod względem zdolności do terminowej spłaty zobowiązania.
To ty musisz udowodnić bankowi, a nie bank tobie, że jesteś wystarczająco bogaty, aby oddać nie tylko pożyczony kapitał, ale również wszystkie koszty z nim związane.
Jeden bank odrzucił mój wniosek o kredyt, a w innym kredyt dostałem
Wynika to między innymi z tego, że każdy bank w nieco inny sposób ocenia klientów i przyznaje punkty w takiej ocenie. Ale każdy bank z pewnością sprawdzi dochody, wydatki (np. koszty utrzymania, raty innych kredytów, również te, które poręczyłeś, limity na kartach kredytowych i w kredycie odnawialnego, itp), rodzaj umowy o pracę i np. stan cywilny.
Żaden z banków nie ominie Biura Informacji Kredytowej, gdzie uzyska dane na temat twojej historii kredytowej. Jeżeli w BIK okaże się, że miałeś zaległości w spłacie kredytów lub pożyczek albo nie spłacasz na bieżąco aktualnych, to szansa na nowy kredyt jest bliska zeru.
A co jeżeli banki odrzucą nasz wniosek? Im większe ryzyko, tym... droższa pożyczka. I to tylko pozabankowa. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo gotówkowa uzyskana w ten sposób jest dużo droższa niż w banku. Może lepiej skorzystać z sugestii banku i nie pożyczać?
A jeżeli już musisz, to staraj się, aby było to jak najtaniej! Co to oznacza najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji?
Masz kredyt? Musisz oszczędzać!
Może to zabrzmi dziwnie, ale mając kredyt bankowy, niezależnie czy gotówkowy czy hipoteczny, to w zwłaszcza w takiej sytuacji należy... zacząć oszczędzać.
Dzięki zgromadzonym oszczędnościom, np. na lokatach lub koncie oszczędnościowym, nasze pieniądze nie tylko zyskują na wartości, a my zarabiamy, ale także jest to poduszka finansowa w sytuacji, kiedy nasz budżet domowy się zachwieje w przypadku nagłego spadku dochodów. Warto jest mieć wówczas pieniądze nie tylko na życie, ale i na spłaty rat kredytowych.
Gdyby nastąpiła sytuacja, w której nie możesz spłacić raty, to nie uciekaj od problemu, tylko jak najszybciej skontaktuj się z bankiem i renegocjuj umowę kredytową. Bankom nie zależy na dalszym pogrążeniu ciebie i wypowiedzeniu umowy, ale zależy (tak, tak!), abyś mógł spłacić zobowiązanie. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziecie wspólne rozwiązanie problemu.
W firmie pożyczkowej biedny również nie pożyczy: Pożyczki pozabankowe do 60 dni i na raty. Nie tylko, że należy mieć z czego oddać pożyczkę, ale i wiąże się z nią koszt znacznie większy niż w banku.