W poprzednim wpisie skupiliśmy się na definicji kredytu oraz na elementach umowy kredytowej. A jak wygląda rzecz z pożyczką gotówkową? Oferty pożyczek gotówkowych znajdziemy zarówno w bankach i firmach pożyczkowych. Poniżej o tym czym jest
Pożyczka gotówkowa
Podstawą prawną jest ustawa z dnia 23.04.1964 r. (Kodeks cywilny - Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93), która precyzuje przedmiot pożyczki: "Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość”.
Pożyczka jest to zatem czynność polegająca na udzieleniu przez firmę (np. pożyczkową) lub osobę fizyczną określonej sumy pieniędzy lub, i tu jest pierwsza różnica, określonych przedmiotów pożyczkobiorcy.
Przedmiot pożyczki musi być własnością pożyczkodawcy, nie może zatem należeć do osób trzecich.
W przypadku, gdy przedmiotem pożyczki są środki pieniężne, to nie jest konieczne, aby określić cel, na który zostaną one wydane. Bardzo często można spotkać slogany reklamowe typu: "pożyczka gotówkowa na dowolny cel".
Pożyczka może zostać udzielona na ściśle określony czas, bądź też na czas nieoznaczony. Jednakże w przypadku pożyczek gotówkowych, okres czasu, w którym należy zwrócić pożyczkę jest dokładnie sprecyzowany w umowie.
Jakie zalety ma konsolidacja kredytowa? Kilka ma na pewno. Z pewnością jedną z zalet jest to, że można zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań.
Pożyczka gotówkowa za 0 zł
W przypadku pożyczek, czy będzie ona płatna czy darmowa, zależy wyłączne od umowy zawartej pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą. Nie ma zatem obowiązku naliczania odsetek, prowizji czy innych kosztów. Firmy pożyczkowe bardzo często korzystają z tej możliwości oferując nowym klientom pierwszą pożyczkę gotówkową całkowicie za darmo.
W przypadku pożyczek gotówkowych nie ma również obowiązku, aby umowę o pożyczkę sporządzić na piśmie. Jednakże Kc wskazuje, że pożyczka na kwotę większą niż 500 zł powinna zostać sporządzona na piśmie.
W kolejnej części zastanowimy się czy każde zobowiązanie bankowe to kredyt i wypunktujemy podstawowe różnice pomiędzy kredytem i pożyczką.