środa, 2 listopada 2016

Kredyt a pożyczka podobieństwa

Mogłoby się wydawać, że kredyt i pożyczka, to jedno i to samo. Przecież bardzo często używamy zamiennie kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa: "potrzebuję pożyczki gotówkowej", "kredyt gotówkowy w firmie pożyczkowej", "kredyt gotówkowy za 0 zł", itp. Z pewnością spotkałeś się z takimi określeniami. Czy są one stosowane prawidłowo?

kredyt a pożyczka podobieństwa

Kredyt a pożyczka

W przypadku kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki, to szukamy takiego finansowania w banku lub w firmie pożyczkowej, rzadziej (tak, tak, ale to prawda) u rodziny czy u znajomych. Można wziąć kredyt i pożyczkę gotówkową w banku, ale w firmie pożyczkowej dostaniemy tylko pożyczkę. Dlaczego?

Kredyt, nie tylko gotówkowy

Kredyt to w myśl prawa, dwustronna umowa zawierana przez bank i kredytobiorcę. Może to być zatem np. kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny czy mieszkaniowy. Czyli jedną stroną umowy jest bank, a drugą np. konsument czy przedsiębiorca. Jedną z cech kredytu jest to, że kredyt ma charakter pieniężny. Czyli przedmiotem kredytowania są zawsze i tylko pieniądze. Kwestie dotyczące kredytu reguluje ustawa z dnia 29.08.1997 r. Prawo bankowe. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1376 ze zm.). W tym akcie prawnym zostało zdefiniowane pojęcie kredytu.

Pożyczka 50000 zł gotówkowa w banku - przegląd pożyczek gotówkowych w bankach na portalu kredytyporownywarka.pl.

Art. 69. 1. Bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu.

Rozdział 5 Prawa bankowego precyzuje również dokładnie kształt umowy kredytowej. Powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności między innymi:

1) strony umowy;
2) kwotę i walutę kredytu;
3) cel, na który kredyt został udzielony;
4) zasady i termin spłaty kredytu;
5) wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany;
6) sposób zabezpieczenia spłaty kredytu;
7) zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu;
8) terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych;
9) wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje;
10) warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.


Kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytowa w bankach. Przegląd propozycji konsolidacyjnych bankowych.


Ile kosztuje kredyt?

Czy każdy kredyt kosztuje? Zaciągając kredyt w banku, może to być np. kredyt gotówkowy, musimy za pożyczenie pieniędzy zapłacić pewne koszty. Na koszt składają się wszystkie koszty, które kredytobiorca musi ponieść w związku z umową kredytową. Najbardziej popularne koszty: odsetki, prowizja, marża i koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie.

W następnej części dowiesz się co to jest pożyczka gotówkowa.