Na wielu forach finansowych i pożyczkowych, można znaleźć bardzo dużo wpisów dotyczących problemów związanych ze spłatą chwilówek.
Najczęściej jest to problem z wieloma pożyczkami pozabankowymi, których nie można spłacać. Praktycznie nie ma wyjścia z sytuacji, kiedy w budżecie domowym nie ma żadnej nadwyżki, aby regulować raty pożyczek. Problem bardzo często powstaje z tego powodu, że zaciągamy kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej.
Jeżeli nie możesz spłacić pożyczki, chwilówki
W tym przypadku jedyną radą jest jak najszybsze skontaktowanie się z wierzycielem (firmą pożyczkową). Należy uczciwie przedstawić sytuację i postarać się osiągnąć jakieś porozumienie. Jest to możliwe, ale tylko w przypadku podjęcia natychmiastowym działań.
Nie możemy oczywiście deklarować spłaty zadłużenia w ratach, których nie zdołamy zapłacić!
Jak przygotować się do rozmowy z wierzycielami?
1) Dokładnie przelicz, ile zostaje tobie wolnych środków finansowych po odliczeniu wszystkich możliwych kosztów: czynsz, energia, woda, gaz, wydatki konsumpcyjne, itp.).
2) Przemyśl na czym możesz zaoszczędzić i z czego zrezygnować, np. sprzedaj produkt, który kupiłeś za pożyczkę, a który nie jest niezbędny do życia; zrezygnuj z tv kablowej; ogranicz korzystanie z samochodu - znajdź jakiekolwiek oszczędności.
Kiedy będziesz już wiedział, ile wolnych środków pozostanie w budżecie domowym, odejmij od tej kwoty 10-15% (na nieprzewidziane wydatki). Kwotę, która pozostała, podziel na wszystkich wierzycieli - zorientujesz się, ile możesz przeznaczyć miesięcznie na spłatę każdego z nich.
Skontaktuj się z wierzycielami i negocjuj ratę w określonej wysokości.
W przypadku, gdy spłacasz jakieś pożyczki terminowo i nie masz żadnych "poślizgów", to również warto wykonać telefon do firmy pożyczkowej i podjąć próbę obniżenia płaconych rat.
Kredyt konsolidacyjny
Jeżeli masz zdolność kredytową i posiadasz zadłużenie kredytowe w banku plus pożyczki pozabankowe, to postaraj się o kredyt konsolidacyjny. Skonsolidujesz zadłużenie bankowe, co spowoduje obniżkę raty kredytowej. Po drugie, bank może zaproponować w ramach tego kredytu również dodatkową gotówkę, którą przeznaczysz na spłatę pożyczek pozabankowych.
Zmniejszenie raty przy jakimkolwiek kredycie jest możliwe tylko przez obniżkę oprocentowania lub wydłużenie okresu spłaty zobowiązania. Drugi przypadek powoduje, że koszty zobowiązania zwiększą się (zapłacimy więcej odsetek), ale jest to lepsza sytuacja niż nie podejmowanie żadnych działań i czekanie, że "jakoś to będzie".
Problemy same się nie rozwiążą. Sytuacja w której nie podejmujesz żadnych prób wyjścia z pętli zadłużeniowej, poprzez nieodbieranie telefonów od wierzycieli, unikanie z nimi kontaktu, sprawia tylko, że dług narasta i nie tylko z względu na koszty odsetek karnych, ale to także dodatkowe koszty: monity i wezwania do zapłaty, wizyta windykatorów. W przypadku, kiedy sprawa zostanie skierowana na drogę sądową, pojawią się nowe opłaty, łącznie z egzekucją komorniczą.
Na blogu: Najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji.