Czy ranking kredytów konsolidacyjnych, to naprawdę jest ranking najlepszych kredytów konsolidacyjnych oferowanych przez banki? Czy kredyt konsolidacyjny nr 1 w rankingu, to kredyt najtańszy?
Wiele osób sądzi, że rankingi kredytowe, to obiektywne porównania, które wskazują najtańsze kredyty i najlepsze propozycje bankowe. Jednak podejmowanie decyzji na tej podstawie, czy kierując się wskazaniami porównywarek kredytowych, to niekoniecznie będzie najlepszy wybór.
Wysokość miesięcznej raty kredytowej również nie jest wskazówką atrakcyjności kredytu konsolidacyjnego. Może być ona mała ze względu na czas trwania umowy, a nie z powodu, że jest to tani kredyt.
Rankingi kredytów konsolidacyjnych służą wyłącznie po to, aby pomóc porównać propozycje kredytowe dostępne w kilku bankach. Są bardzo często subiektywne i opierają się na czynnikach, które można uwzględnić w takim rankingu: ogólne warunki kredytowe oraz modelowy klient o określonej ocenie kredytowej.
I ten ostatni czynnik – ocena kredytowa – dla każdego klienta jest inna. Ona również w dużej mierze decyduje o ostatecznych warunkach kredytowych. Im większa zdolność kredytowa i lepsza wiarygodność kredytowa, to możesz być pewny, że otrzymasz lepszą ofertę, a być może wynegocjujesz jeszcze bardziej korzystniejszą ofertę.
Co można skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego? To już zależy od banku. Generalnie są to kredyty i pożyczki gotówkowe – najczęściej i zawsze, ale także kredyty samochodowe, kredyty ratalne, kredyty hipoteczne, karty kredytowe i limity w rachunkach ROR.
Twój własny ranking kredytów konsolidacyjnych
Taki ranking kredytów konsolidacyjnych można stworzyć samodzielnie. Nie jest konieczne nawet porównywanie dziesiątek propozycji. Kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu, dowiesz się na jakich warunkach bank może zaproponować tobie skonsolidowanie kredytów i na jakich warunkach udzieli kredytu konsolidacyjnego.
Mając zaledwie dwie wstępne oferty bankowe, zaprezentowane w formularzu informacyjnym, dowiesz się jak prezentują się kluczowe parametry (kosztowe), jaki jest całkowity koszt kredytu oraz ile wyniesie rata przy danym okresie kredytowania. Ważne jest, aby wysokość kredytu, czas spłaty, rodzaj rat kredytowych (malejące lub stałe) były takie same.
I nie powinno być już większego problemu ze wskazaniem tańszej oferty/
Czy warto wybrać do porównania również ofertę banku, w którym mamy konto bankowe? Można, ale wcale nie oznacza to, że warunki spłaty kredytu konsolidacyjnego będą lepsze niż w innych bankach. Jest to spowodowane tym, że często lepsze warunki znajdziemy w „obcych” bankach, które mogą zaproponować kredyt konsolidacyjny w promocji, nowym klientom. Liczą na to, że być może skorzystają oni w niedalekiej przyszłości z innych produktów finansowych oferowanych przez ten właśnie bank.