Kredyt konsolidacyjny? Pozwala spłacić zobowiązania kredytowe i tym samym zredukować liczbę kredytów do absolutnego, niezbędnego minimum oraz zmniejszyć ratę kredytową.
Przeprowadzenie konsolidacji kredytów, bo o niej jest mowa, polega na tzw. połączeniu minimum dwóch zobowiązań w jedno. Ale może to być również tylko jeden kredyt, który spłacamy w innym banku, z możliwością wzięcia dodatkowej gotówki. I wówczas mamy również do czynienia z konsolidacją, ponieważ ta nowa, dodatkowa gotówka, to nic innego, jak pożyczka gotówkowa, która jest konsolidowana.
Konsolidacja kredytów może dotyczyć tylko produktów bankowych, a czasami również tych spłacanych w SKOK-ach. Jednak o zakresie możliwych do skonsolidowania kredytów decyduje bank.
Najczęściej konsolidacji podlegają kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, hipoteczne i limity kredytowe w ROR-ach i kartach kredytowych.
Co daje konsolidacja kredytów?
Istotą konsolidacji kredytów jest 1. połączenie kredytów, 2. zmniejszenie nowej raty, 3. zwiększenie zdolności kredytowej.
To są trzy najważniejsze aspekty przeprowadzania „łączenia” kredytów w jeden. Dostosowanie wysokości miesięcznej raty jest absolutnym priorytetem i odbywa się poprzez wydłużenie okresu kredytowania. Nowa rata kredytowa może być niższa nawet i o 30-50% od sumy dotychczasowych rat (konsolidowanych kredytów).
Poprawa zdolności kredytowej przyczynia się do możliwości wzięcia ekstra gotówki lub znacznie większego kredytu w przyszłości , np. kredytu mieszkaniowego. Więcej informacji na temat ekstra środków na stronie kredytyporownywarka.pl w artykule: Kredyt konsolidacyjny z dodatkową gotówką.
Konsolidacja kredytowa nie jest ratunkiem przed zadłużeniem, ale wyłącznie przed utratą płynności finansowej i utrzymaniem pozytywnej historii kredytowej w BIK.
Ale kredyt konsolidacyjny nie jest pozbawiony wad. Zresztą jak każdy inny kredyt. Ze względu na na to, że z każdym kredytem wiążą się koszty kredytowe, to i w przypadku NOEGO kredytu konsolidacyjnego, takie koszty wystąpią.
Najczęstszym kosztem są odsetki, ale może to być przecież również prowizja, jakaś inna opłata czy konieczność wykupienia ubezpieczenia. I w tym miejscu piszemy o najbardziej popularnych kredytach konsolidacyjnych gotówkowych. Są jeszcze kredyty konsolidacyjne hipoteczne, gdzie wystąpią również koszty pozabankowe.
Niższa rata kredytowa jest konsekwencją dłuższego czasu spłaty – im dłużej spłacamy kredyt, tym większe będą odsetki. I na koniec okazuje się, że zadłużenie po konsolidacji jest większe niż przed.
Przeprowadzenie konsolidacji kredytów jest niekiedy koniecznością. Bo, jeżeli rosnące domowe wydatki, mogą spowodować problemy z terminowymi płatnościami zobowiązań, to może spowodować jeszcze większe problemy finansowe. Niezależnie od tego, jaki będzie cel przeprowadzonej konsolidacji, proces ten musi być przemyślany, a oferty kredytowe porównane, tak, aby wybrać najkorzystniejszą.