czwartek, 8 lutego 2018

Jaka jest rola BIK?

Czy Biuro Informacji Kredytowej odgrywa jakąkolwiek rolę w procesie udzielania kredytów i pożyczek bankowych? Tak, odgrywa.

Jednakże to banki i SKOKi przyznają kredyty, a nie BIK. Z Biurem Informacji Kredytowej ponadto współpracują również niektóre firmy pożyczkowe oraz firmy leasingowe.

Warto również nadmienić, że:
- BIK spełnia wyłącznie rolę informacyjną, a nie opiniodawczą,
- BIK nie jest rejestrem dłużników i nie prowadzi żadnej „czarnej listy”.

Tym samym dane uzyskane z BIK są narzędziem pozwalającym na dokonanie pełniejszej i lepszej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej konsumenta.

BIK gromadzi, przechowuje i przetwarza informację o historii kredytowej (pozytywnej, jeżeli konsument wyrazi zgodę na przetwarzanie danych oraz negatywnej, niezależnie od zgody) klientów instytucji finansowych. Pozwala to uzyskać wiedzę dotyczącą aktualnych zobowiązań finansowych klientów w różnych instytucjach, a także o terminowości spłat. Wszystkie te informacje pozwalają na rzetelną ocenę ryzyka kredytowego. Ocena ryzyka ma dwa wymiary: dla banku zmniejszenie liczby nietrafionych decyzji związanych z przyznaniem kredytu, dla klienta - możliwość uzyskania lepszej oferty kredytowej oraz chroni go przed nadmiernym zadłużaniem.

System informacji BIK

Z BIK współpracują wszystkie banki komercyjne, spółdzielcze i SKOKi oraz coraz częściej firmy z sektora pozabankowego. Wszystkie te dane z podmiotów współpracujących spływają do BIK.
Taka szeroka baza ułatwia rozpatrzenie wniosku przez bank, bo zamiast wysyłać zapytania do wszystkich podmiotów, wystarczy pobrać informacje z Biura Informacji Kredytowej.

Bez dobrej historii kredytowej nie skonsolidujesz kredytów. Gdzie skonsolidować kilka kredytów?

Jakie informacje gromadzi BIK?

Zapisywane są dane osobowe konsumentów, szczegóły dotyczące kredytów i pożyczek, terminowości ich spłat, informacje na temat przeterminowanego zadłużenia, a także dotychczasowych działań windykacyjnych i egzekucyjnych. Jak widać banki mają dostęp do informacji pozytywnych, jak i negatywnych.

Do czego jest potrzebna dobra historia kredytowa

Pozytywna historia kredytowa, czyli krótko mówiąc terminowość w spłacaniu zobowiązań, zdecydowanie ułatwia otrzymanie kolejnego kredytu lub pożyczki. To także możliwość uzyskania lepszej oferty kredytowej. Negatywna historia kredytowa to zdecydowanie mniejsza szansa na kredyt lub pożyczkę.
Regularnie spłacane zobowiązania kredytowe budują dobrą historię kredytową, a tym samym zwiększają wiarygodność kredytową.

Jak długo przechowywane są dane dotyczące historii kredytowej w BIK?

Spłacony kredyt lub pożyczka zostaje wymazana z historii w BIK z uregulowaniem ostatniej raty. Aby tak się nie stało, należy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Kiedy będziemy składać po raz kolejny wniosek kredytowy, mamy już "ślad" wiarygodności kredytowej, ponieważ, należy jeszcze raz to podkreślić, pozytywna historia kredytowa jest istotna w procesie udzielania kredytów.

Dane o kredytach i pożyczkach, które zostały spłacone z opóźnieniem, są przechowywane przez pięć lat od daty spłacenia takiego zobowiązania. Nie spłacony kredyt lub pożyczka "wisi" zatem w BIK-u.

Dotyczy to opóźnienia powyżej 60 dni, jeżeli upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania klienta przez bank o zamiarze przetwarzania (bez jego zgody) informacji, które jego dotyczą.