Sposobność na połączenie kilku zobowiązań w jeden kredyt? Jest to kredyt konsolidacyjny, którego celem jest obniżenie wysokości płaconych miesięcznych rat kredytowych. Takiej konsolidacji podlegać mogą prawie wszystkie rodzaje kredytów bankowych, począwszy od kredytów gotówkowych i ratalnych, kończąc na kredytach hipotecznych.
Jak ze wszystkich kredytów i pożyczek, z kredytów konsolidacyjnych należy korzystać z głową. Zaleta kredytów konsolidacyjnych może być ich jednoczesną wadą...
Zamień kilka rat na jedną mniejszą
Slogan reklamowy powinien brzmieć atrakcyjnie i wymusić na nas zainteresowanie i skłonić do podjęcia akcji. Promocyjne pożyczki i kredyty kuszą nas cały czas, to dlaczego nie skorzystać by z kredytu konsolidacyjnego. Zdecydowanie zmniejszenie liczby rat płaconych każdego miesiąca jest atrakcyjne - o ile nie korzystamy z zleceń stałych, nie trzeba zaprzątać sobie głowy datami rat kredytowych. Jest tylko jedna i do tego ustalona na dzień po otrzymaniu wynagrodzenia. Ale, ale...
Obniżenie raty kredytu nie oznacza wcale, że kredyt będzie tańszy. Następuje wydłużenie okresu spłaty, chociażby niektórych zobowiązań. Jedna rata kończyłaby się nam już za 7 miesięcy, inna za 11 miesięcy, a kredyt konsolidacyjny mamy na 3 lata. To właśnie powoduje, że płacimy mniejszą ratę, a nie że otrzymujemy niższe oprocentowanie. Aczkolwiek niektóre banki oferuję niższe oprocentowanie niż przy kredycie czy pożyczce gotówkowej.
Dłuższy czas kredytowania to mniejsza rata. Czy tylko tyle?
Co powoduje wydłużenie okresu kredytowania? Oczywiście to, że suma kosztów związanych z kredytem będzie wyższa. Dużo większa czy niewiele większa, to już należy sprawdzić w banku, który dokona symulacji spłaty i poda całkowity koszt kredytu. Dlaczego się tak dziej? Po prostu: dłuższy kredyt, tym więcej należy oddać odsetek.
To oczywiście nie jest jedyny koszt takiego kredytu - większe odsetki. Banki mogą pobierać prowizję za udzielenie kredytu, przedterminową spłatę, a w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych dodatkowo dochodzą koszty związane z wyceną nieruchomości.
Gdzie skonsolidować kilka kredytów? W banku. W którym? Poniżej można się zapoznać z propozycjami kredytów i pożyczek na skonsolidowanie.
Oferty banków są mimo wszystko bardzo różne, dlatego należy przed podjęciem decyzji i wyborze banku należy dokładnie zapoznać się z ich ofertami.
Należy zatem uzmysłowić sobie fakt, że kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem na obniżenie wysokości odsetek. Owszem, jeżeli stopy procentowe bardzo spadły, a my mamy kredyty ze stałym oprocentowaniem, to zdecydowanie warto pomyśleć o takim kredycie. Kredyt konsolidacyjny jest kierowany przede wszystkim do osób, którym "nie dopina" się budżet domowy. Pogorszyły się warunki finansowe, zaczynają się lub przewidywane są w niedalekiej przyszłości problemy z regulowaniem obecnych rat. I aby nie brać kolejnej pożyczki lub kredytu i wywiązywać się terminowo ze spłaty należności, warto wówczas wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny.
Czy można skonsolidować niewielkie kredyty? Można i przykładowe wyliczenia rat dla kredytu konsolidacyjnego 5 tys na blogu kredytowym kredytyporownywarka.pl.