Firma pożyczkowa dostarcza dokumenty do podpisania. Przeglądasz i widząc taką masę dokumentów odkładasz ich przeczytanie "na później". A później to już może być za późno.
A wystarczy przede wszystkim przestrzegać kilku prostych zasad:
1) Korzystamy ze sprawdzonych firm pożyczkowych. Jeżeli jest to firma pożyczkowa internetowa, to na jej stronie powinna być ramowa umowa pożyczki, regulaminy darmowej pożyczki (jeżeli jest taka w ofercie), regulaminy świadczenia usług. Nie ma? Od razu rezygnuj i nie korzystaj.
2) Oczywiście musisz wszystko przeczytać. Od kogo pożyczasz i na jakich warunkach.
3) Rozumiesz wszystkie zapisy w umowie? Jeżeli nie, to poproś o wyjaśnienie sprzedawcę. W przypadku firm pożyczkowych online, najlepiej jest przedzwonić, ponieważ bardzo często wszelkiego rodzaju czaty i wysłane emaile pozostają bez odpowiedzi.
4) Brak wystarczających wyjaśnień? Skontaktuj się z którąś z federacji konsumenckich. Pomogą bezpłatnie.
5) Koniecznie sprawdź CAŁKOWITE KOSZTY POŻYCZKI. Wszystkie koszty, które zapłacisz. Oprocentowanie może być na poziomie 0%, ale jest przecież jeszcze prowizja i inne koszty.
6) Pożyczkodawca wymaga opłaty wstępnej? Zrezygnuj z firmy.
Kredyt konsolidacyjny przez internet? Jest możliwy. Jeżeli zależy Tobie na skonsolidowaniu zobowiązań w jeden nowy kredyt i obniżce rat, zapoznaj się z konsolidacją kredytów w bankach.
7) Pożyczkodawca wymaga zabezpieczenia nieproporcjonalnego do wysokości pożyczki? Np. pożyczka w wysokości 15 tys. zł, a zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest mieszkanie warte 150 tys. zł? Zrezygnuj. Niczego nie podpisuj
8) Nie wierz w to, że pożyczka gotówkowa jest dla każdego. Jeżeli wiesz, że będziesz miał trudności w jej terminowym uregulowaniu, nie korzystaj!
9) Im łatwiejszy dostęp do pożyczki, tym koszty będą wyższe.
[+] Banki -> Pożyczki społecznościowe znane -> Firmy pożyczkowe znane -> Firmy pożyczkowe mniej popularne -> Pożyczki prywatne -> Pożyczki z ogłoszeń [-].
10) Nie pożyczaj pod wpływem impulsu lub emocji. Przemyśl sprawę, przedyskutuj to z zaufaną osobą. Zawsze jest łatwo pożyczyć. Ze spłatą może być już trudniej.
Nie pożyczaj, aby spłacić inne pożyczki. Jeżeli masz zdolność kredytową, to kredyty i pożyczki bankowe możesz skonsolidować korzystając z kredytu konsolidacyjnego. Nie musisz szukać firmy pożyczkowej, aby pożyczyć na spłatę raty, to tylko doprowadzi do powstania pętli zadłużeniowej. O kredycie lub pożyczce konsolidacyjnej pomyśl zanim przestaniesz regulować zobowiązania. Wtedy może być już za późno.