sobota, 6 maja 2023

Konsolidacja kredytów i pożyczek bankowych

Konsolidacja kredytów i pożyczek bankowych. Czy warto to zrobić? Nawet wówczas, kiedy masz kilka kredytów i kilka rat w miesiącu do spłaty, to jeszcze nie koniec świata. Można sobie z tym poradzić, zwłaszcza, jeżeli masz pewne trudności z ich regulowanie. Masz szansę na kredyt konsolidacyjny, pod warunkiem, że spłacasz raty regularnie.

Banki dość chętnie udzielają kredytów konsolidacyjnych, pod warunkiem, że mamy zdolność i wiarygodność kredytową. Taki kredyt pozwala połączyć kilka kredytów w jeden, a tym samym mamy już tylko jedną ratę kredytową. I to bardzo często znacznie niższą, niż suma rat, które spłacamy obecnie.

Gdzie skonsolidować kilka kredytów? W banku, to oczyywiste. Ale w którym? Nie trudno jest znaleźć odpowiedź, ale na początku należałoby zapoznać się z propzoycjami kredytów i pożyczek konsolidacyjnych w promocji.

Poniżej przegląd banków i dostępnych kredytów konsolidacyjnych.

Zanim jednak wybierzemy bank, to należy porównać propozycje kredytowe i skontaktować się z bankiem, w którym chcielibyśmy skonsolidować zadłużenie.

Z pewnością będziemy musieli przygotować dokument tożsamości, umowy kredytów, które chcemy skonsolidować, jak również dokumenty dotyczące zarobków i miejsca zatrudnienia. Banak zapyta o aktualne obciążenia finansowe (opaty za media), uzyskiwana dochody, liczbę osób na utrzymaniu. Musimy przygotować harmonogramy spłat dotychczasowych kredytów. Więcej informacji uzyskamy oczywiście w banku, z którym skontaktujemy się w sprawie kredytu.

Kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne

W banku możemy uzyskać dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: gotówkowe i hipoteczne.

Gotówkowe kredyty konsolidacyjne są najbardziej popularne, bo praktycznie nie jest wymagana żadne dodatkowe zabezpieczenie. Kwota konsolidacji to nawet i 200 000 zł do 10 lat.

Zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest nieruchomość, a dokładnie hipoteka na nieruchomości. Górny limit w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych zależy od wyceny nieruchomości i wynosi ok. 70-80 proc. jej wartości. Okres kredytowania? Nawet i 20-25 lat.

Bank nie skonsoliduje nam kredytów, jeżeli zaprzestaliśmy spłacania rat i tym samym nie mamy już wiarygodności kredytowej. Dlatego tak ważne jest, by do konsolidowania zabrać się, zanim będzie za późno.

Jeżeli mamy własne mieszkanie, nawet kupione na kredyt (a więc już obciążone hipoteką), to również może być zabezpieczeniem. Bank w ramach konsolidacji przeniesie kredyt i spłaci go "staremu" bankowi.

Co można skonsolidować i jakie są korzyści z konsolidacji?

Co można skonsolidować, to zależy od wybranego banku. Ogólnie można skonsolidować:

  • pożyczki, kredyty gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • hipoteczne kredyty i pożyczki,
  • samochodowe kredyty i pożyczki,
  • inne kredyty konsolidacyjne,
  • karty kredytowe,
  • debet w ROR.

Podstawową korzyścią wynikającą z konsolidacji jest to, że można "połączyć" kredyty w jeden i znacznie obniżyć nową, jedną ratę kredytową. Taki kredyt jest rozłożony po prostu na dużo dłuższy okres.

Zanim zdecydujesz się na konsolidację swoich długów, zastanów się, czy nie poradzisz sobie ze spłatą dotychczasowych kredytów. Koszty kredytowania są tutaj większe niż w przypadku spłaty pojedynczych dotychczasowych kredytów. Jest to nowy kredyt, a więc nowe koszty kredytowe i im dłuższy okres spłaty, tym większe są odsetki od kredytu.