niedziela, 19 marca 2017

Kredyt konsolidacyjny dla każdego?

Co zrobić, gdy każdego miesiąca płacisz kilka rat kredytowych i karty kredytowe? Warto wówczas skonsolidować wszystkie zobowiązania, z jednoczesnym wydłużeniem okresu ich spłaty. Czy jednak konsolidacja zadłużenia jest rozwiązaniem możliwym do zastosowania w każdym przypadku? I co najważniejsze: czy jest ono korzystne?

Gdzie najlepiej skonsolidować kredyty? Oczywiście należy na początku zapoznać się z propozycjami kredytów konsolidacyjnych. A w kolejnnym kroku można wysłać formularz do wybranych banków i porównać przygotowane oferty.

Konsolidacja kredytów, pożyczek, linii kredytowych polega na spłacie wszystkich zobowiązań przez bank, który udziela kredyt konsolidacyjny. W ten prosty sposób zamiast kilku zobowiązań kredytowych, robi się tylko jedno, które kredytobiorca spłaca w jednym banku. Taka operacja ma sens tylko wówczas, gdy nowa rata kredytowa jest mniejsza niż suma wszystkich dotychczasowych rat.

W jaki sposób można tego dokonać? Miesięczne obciążenie można zmniejszyć wydłużając okresu spłaty zobowiązań. Można także skorzystać z kredytu hipotecznego, ale konsolidacyjnego, który jest kredytem z zabezpieczonym hipoteką. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest dłuższy okres kredytowania i znacznie niższe oprocentowanie niż kredytów czy pożyczek gotówkowych.

Konsolidacja kredytów nie musi być najlepszym rozwiązaniem

Konsolidacja zadłużenie jest często bardzo dobrym rozwiązaniem, ale... Każdy przypadek jest indywidualny i należy zadecydować, czy rzeczywiście kredyt konsolidacyjny ma sens. Należy zatem przeliczyć, ile i czy można zaoszczędzić na tym rozwiązaniu.

Istorne jest w tym wszystkim określenie celów konsolidacji: czy zależy nam wyłącznie na zmniejszeniu raty czy szukamy oszcześności w spłacie zobowiązań.

Należy uwzględnić wysokość prowizji od kredytu konsolidacyjnego lub/i też koszty, które mogą być związane ze wcześniejszą spłatą kredytów i pożyczek. Zapisy o opłacie dotyczącej wcześniejszej spłaty kredytu znajdują się w umowie. Przy zabezpieczeniu hipotekę dochodzą koszty ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego.

Jeżeliby się okazało, że koszty konsolidacji kredytów będą wysokie, ale miesięczne nowe zobowiązanie będzie znacznie niższe, z którym sobie poradzimy, to jest to sensowne rozwiązanie, aby nie popaść w spiralą zadłużenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się z bankiem na spotkanie i uzyskanie informacji na temat konsolidacji zadłużenia, można to zrobić przez internet, wysyłając formularz kontaktowy do wybranego banku. Przy kredycie konsolidacyjnym, podobnie jak w przypadku innych kredytów, wyliczana jest zdolność kredytowa oraz sprawdzana historia kredytowa klienta.

Przeczytaj również 8 pytań dotyczących kredytów konsolidacyjnych.

Do jakiej kwoty konsolidacja kredytów?

Konsolidacja kredytów to proces łączenia kilku kredytów lub pożyczek w jeden kredyt. Taki proces ma na celu np. obniżenie raty kredytowej i uporządkowanie domowych finansów czy zwiększenie zdolności kredytowej i uzyskanie dodatkowych środków finansowych.

Do jakiej kwoty konsolidacja kredytów może zostać przeprowadzona? Maksymalna kwota konsolidacji kredytów zależy od oferty danego banku i rodzaju kredytu. Dla kredytów konsolidacyjnych gotówkowych maksymalna kwota konsolidacji nie jest większa niż 250 000 - 300 000 zł. Niektóre banki mogą udzielić kredytu konsolidacyjnego na wyższą kwotę, jednak wymaga to większej zdolności kredytowej oraz dodatkowego zabezpieczenia, np. w postaci hipoteki na nieruchomości.

Jest to drugi rodzaj kredytów konsolidacyjnych, tzw. hipoteczne.