środa, 9 sierpnia 2023

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Na rynku bankowym są w zasadzie tylko dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Owszem, można jeszcze podzielić je ze względu na kanały dystrybucji, na standardowe i online, ale nie jest to już tak istotne.

Oba kredyty są przeznaczane na spłatę dotychczasowych zadłużeń: różnych kredytów i pożyczek bankowych, zaciągniętych w różnych bankach i z różnymi okresami spłaty.

Ważne jest, aby pamiętać o tym, że rata kredytowa jest zmniejszana ze względu na odpowiednio wydłużony czas kredytowania.

Gdzie skonsolidować kilka kredytów? Można wybrać bank z poniższej listy. Dotyczy kredytów konsolidacyjnych gotówkowych:

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy jest najbardziej powszechnym i najbardziej popularnym kredytem konsolidacyjnym. Jest podobny w swej formie do kredytów gotówkowych, jedyna większa różnica polega na tym, że w umowie kredytowej należy wyszczególnić kredyty i pożyczki podlegające konsolidacji.

Nie są stawiane większe wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty zobowiązania – wszystko zależy od zdolności kredytowej. Trzeba mieć na uwadze, że z konsolidacji gotówkowej są wyłączone kredyty i pożyczki hipoteczne, a udzielany jest na maksymalnie 10 lat i nie przekracza ok. 200 tys. zł.

Natomiast kredyty konsolidacyjne hipoteczne wymagają już zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości i do konsolidacji mogą już być włączone kredyty hipoteczne np. (mieszkaniowe).

Konsolidacja hipoteczna może być udzielona na czas przekraczający 20-25 lat, a maksymalna kwota zależy od wyceny hipoteki.

Przeczytaj również: Komu i kiedy opłaca się konsolidować kredyty. Praktyczne powody dla których warto jest przeprowadzić konsolidację kredytów.