poniedziałek, 4 kwietnia 2022

Najlepsza konsolidacja kredytów? Najtańsza!

Gdzie jest najlepsza konsolidacja kredytów?Ale zanim o tym więcej napiszemy, to należy krótko wyjaśnić czym jest konsolidacja kredytów i kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłatę wybranych zobowiązań bankowych. Potocznie mówi się o ich połączeniu w jedne kredyt.

Nie ma oczywiście konieczności łączenia wszystkich aktualnie spłacanych zobowiązań, a skonsolidować można tylko wybrane. Warto zatem przed konsolidacją kredytów przeanalizować swoją indywidualną sytuację i dostępne warianty.

Konsolidacja kredytów musi być dostosowana do bieżących potrzeb i możliwości finansowych. Konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na wysokość raty po konsolidacji, ale i wysokości kwoty do spłaty (całkowity koszt kredytu) czy wymagane zabezpieczenia.

Czy konsolidacja kredytowa jest opłacalna?

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? Jeżeli spłata nowego kredytu pozwala zaoszczędzić na spłacie zobowiązania w stosunku do konsolidowanych zobowiązań, to tak. Ale obecnie, w czasach rosnących stóp procentowych jest to coraz mniej prawdopodobne.

Zdecydowana większość konsolidacji kredytowych ma na celu wydłużenie czasu kredytowania i zmniejszenia nowej raty w stosunku do sumy rat konsolidowanych zobowiązań. Poprawa płynności finansowej jest bardzo często przekładana nad koszt kredytowy. Należy bowiem pamiętać, że po konsolidacji wzrośnie nasze zadłużenie - kredyt konsolidacyjny nie jest udzielany za darmo, a całkowita kwota do spłaty składa się z pożyczonego kapitału i całkowitego kosztu kredytu.

Kwestia opłacalności kredytowania została opisana bardzo dobrze na blogu kredytyporownywarka.pl we wpisie: Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna.

Kredyty konsolidacyjne kosztują

Dlatego tak istotne jest, aby wybierając kredyt konsolidacyjny zwracać uwagę na całkowity koszt kredytu, który składa się z:

  • odsetek - oprocentowanie nominalne kredytu,
  • prowizji kredytowej,
  • kosztów dodatkowych, np. z ubezpieczenia kredytu.

Oczywiści poszczególne koszty nie muszą wystąpić łącznie razem, ale na pewno będą to odsetki.

Jakie są korzyści z kredytu konsolidacyjnego?

Przede wszystkim jest to jedna niższa rata kredytowa. Zamiast wielu rat i różnych terminów spłacamy jedną ratę, a termin spłaty można ustalić np. na kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.

Mniejsza rata kredytowa, to przede wszystkim zmniejszone wydatki z tytułu obsługi zadłużenia. Poprawia się zatem bilans domowego budżetu bez konieczności zwiększania dochodów lub obniżania innych wydatków.

Poza skonsolidowaniem wybranych kredytów i pożyczek, również jest możliwość uzyskania dodatkowej gotówki, ponieważ poprawia się nasza zdolność kredytowa (zmniejszona rata kredytowa).

Konsolidacja kredytowa pozwala spłacić przede wszystkim kredyty i pożyczki gotówkowe, ale w zależności od banku i propozycji kredytowej, mogą to być również:

  • kredyty samochodowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty mieszkaniowe,
  • zadłużenia w kartach kredytowych i rachunkach osobistych.

Pamiętać zawsze należy o tym, że skorzystanie z kredytu jest sprawą indywidualną, a decyzja musi uwzględniać zarówno cel kredytowania, ale również i sytuację finansową obecną, jak i przyszłą oraz możliwości poradzenia sobie z regulowaniem zadłużenia na przestrzeni wielu miesięcy.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych pod względem kosztów całkowitych pozwala wybrać tańszy kredyt, a tym samym mniej zapłacić za pożyczenie pieniędzy.

Potrzebujesz zwykłego kredytu gotówkowego? Przeczytaj na blofu: Najtańszy kredyt gotówkowy bez prowizji.