środa, 20 marca 2019

Co to jest leasing?

W największym skrócie można napisać, że leasing jest formą finansowania inwestycji (zakupu środków trwałych), która nie wymaga angażowania znacznych środków własnych (firmy). Leasingobiorca, zgodnie z zapisami umowy leasingowej, płaci raty leasingowe leasingodawcy, w zamian za co może korzystać z przedmiotu leasingu. Przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres trwania umowy leasingowej.


Co można wziąć w leasing

W leasing można wziąć tylko środki trwałe (nie można wziąć pieniędzy), które muszą mieć postać materialną o minimalnym rocznym okresie przydatności do użycia. Najczęściej brane są w leasing samochody, osobowe i dostawcze, maszyny i urządzenia, czyli wszystkie środki trwałe, które mogą być wykorzystane w przedsiębiorstwie.

Leasing finansowy i operacyjny

Leasing operacyjny - przedmiot leasingowany nie jest zaliczany do majątku leasingobiorcy. Powoduje to, że leasingobiorca nie może robić odpisów amortyzacyjnych. Może za to całą ratę leasingową zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Leasing finansowy - przedmiot leasingu jest zaliczany do majątku przedsiębiorstwa. W koszty uzyskania przychodu można jednak zaliczyć w tym przypadku, tylko odsetki od rat leasingowych.

Która opcja jest lepsza? Leasing operacyjny czy finansowy? Pod względem korzyści podatkowych generalnie lepszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny. Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, że w leasingu operacyjnym nie ma możliwości wykupienia przedmiotu. Jeżeli zatem interesuje nas dalsze użytkowanie przedmiotu, np. samochodu, to zdecydowanie lepiej wybrać wówczas leasing finansowy.